ویرایش:
یکشنبه، 26 خرداد 1398
آخرین اخبار
گفتگو
14:09 - 1397/7/16

محمد مهدی حیدریان در گفت‌وگو با خانه ملت:

بررسی سند سینما طی یک جلسه دیگر تمام می‌شود/مشخص شدن وظایف قانونی چندین وزارتخانه در قبال سینما

رییس سازمان سینمایی با بیان اینکه بررسی "سند سینما" طی یک جلسه دیگر در شورای عالی انقلاب فرهنگی تمام خواهد شد، گفت: سند سینما هماهنگی لازم را میان وزارتخانه‌های فرهنگ، صنایع، اقتصاد، گمرک و... ایجاد می‌کند.

محمدمهدی حیدریان  در توضیح دلایل تاخیر در تصویب "سند سینما" در حالی که نگارش آن از سال 95 آغاز شده است، گفت: از آنجا که "تدوین برنامه جامع سینما" برعهده سازمان سینمایی بود که سال گذشته انجام و به تمامی مراجع مربوطه ارسال شد اما "سند سینما" توسط "شورای عالی انقلاب فرهنگی" دنبال می‌شود با این وجود برای دریافت اظهارنظر کارشناسی به سازمان سینمایی نیز فرستاده شد لذا ضمن اعلام تغییرات ضروری و لازم موردنظر خود، در جلسات "کمیته هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی" نیز شرکت کردیم.

از این پس قوانین پیشنهادی باید برگرفته از رویکرد سند سینما باشند

وی با بیان اینکه بررسی این سند طی یک جلسه دیگر در کمیته هنر و معماری شورای عالی انقلاب به پایان خواهد رسید و به صحن شورا ارسال می‎شود، افزود: از آنجا که اسناد به قوانین موجود نگاه بالادستی دارند به همین دلیل از این پس قوانین و آیین‌نامه‌های پیشنهادی و در دست تدوین باید برگرفته از نگاه و رویکرد سند سینما باشند لذا سند راهنمای تمامی قوانینی است که ذیل آن قرار دارند و به همین دلیل تصویب آن طولانی شد.

سند سینما به حل مسائل سینما در اموری ورای وظایف وزارتخانه کمک می‌کند و هماهنگی لازم را میان وزارتخانه‌های فرهنگ، صنعت، اقتصاد، سازمان گمرک و... ایجاد کرده و نگاه منسجم‌تری در وزارت فرهنگ به دنبال خواهد داشت.

سند سینما هماهنگی لازم را میان وزارتخانه‌های فرهنگ، صنایع، اقتصاد، گمرک و... ایجاد می‌کند

حیدریان با یادآوری اینکه این سند می‌تواند به حفظ حقوق و مالکیت معنوی و مادی دست‌اندرکاران سینما کمک کند، اظهارکرد: سند سینما به حل مسائل سینما در اموری ورای وظایف وزارتخانه کمک می‌کند و هماهنگی لازم را میان وزارتخانه‌های فرهنگ، صنعت، معدن تجارت، اقتصاد و امور دارای، سازمان گمرک و... ایجاد کرده و نگاه منسجم‌تری در وزارت فرهنگ به دنبال خواهد داشت.

ابلاغ سند سینما به چندین وزارتخانه

معاون وزیر و رییس سازمان سینمایی و سمعی، بصری ادامه داد: این سند پس از تصویب به وزارتخانه‌های مرتبط مذکور ابلاغ خواهد شد و باید آیین‌نامه اجرای آن را نیز بنویسند.
   
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.