ویرایش:
پنجشنبه، 2 خرداد 1398
آخرین اخبار
خبر
13:07 - 1397/12/22

تقدیر رخشان بنی اعتماد از فیلمخانه ملی ایران

رخشان بنی اعتماد شب گذشته سه شنبه 21 اسفندماه در نمایش و نقد و بررسی نسخه مرمت شده فیلم سینمایی«نرگس» که در خانه سینما نمایش داده شد از مدیر فیلم خانه ملی ایران تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، در ابتدای این برنامه که با حضور جمعی از دست‌اندرکاران فیلم «نرگس» برگزار شد ناصر صفاریان دبیر کانون فیلمِ خانه سینما با اشاره به فعالیت قابل ستایش فیلمخانه‌ ملی ایران در نگهداری، مرمت و بازسازی آثار به جا مانده از تاریخ سینمای ایران، از لادن طاهری مدیر این فیلمخانه دعوت کرد تا پیش از آغاز نمایش «نرگس» توضیحاتی درباره‌ی فعالیت‌های این مرکز ارائه دهد.

لادن طاهری مدیر فیلمخانه‌ی ملی و سرپرست موزه سینمای ایران گفت: خوشحالم که امشب در کنار شما به تماشای فیلمی می‌نشینم که سال‌ها قبل آن را دیده بودم.وی ادامه داد: با وجود این که در طول سال‌های اخیر، تماشای نسخه‌های اصلاح و مرمت شده‌ی بسیاری از فیلم‌ها را تجربه کرده‌ام اما هر بار که به تماشای یکی از این آثار مخصوصاً فیلم‌هایی که همه ما آن‌ها را دوست داریم، می‌نشینم احساس می‌کنم تجربه‌ی عجیب و تازه‌ای به دست آورده‌ام.

طاهری با بیان اینکه بعضی فیلم‌ها را در دوره‌ی خودش بارها دیده‌ است، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، حدود بیست و هفت سال پیش که فیلم «نرگس» به نمایش عمومی درآمد چندبار این فیلم را دیدم و تمام جزییات آن را به خاطر داشتم اما وقتی نسخه‌ی اصلاح و مرمت شده‌ی آن را دیدم تازه متوجه شدم فیلمی که خیلی دوست داشتم و چندین و چندبار دیده بودم را در واقع اصلاً ندیده‌ام!

مدیرعامل فیلمخانه ملی ایران با اشاره به مرمت برخی فیلم‌های مهم تاریخ سینمای ایران نظیر «گاو»، «یک اتفاق ساده» و «اون‌شب که بارون اومد» به عنوان تجربه‌های موفق و خوب در این زمینه یادآور شد: در سال‌هایی که نگهداری فیلم‌های تاریخ سینمای ایران متداول نبوده، فیلمخانه‌ی ملی ایران یک نسخه از همه‌ی فیلم‌ها را در گنجینه‌ی آثار خود محافظت کرد تا امروز به لطف فن‌آوری، اشکالات تصویری و فنی فیلم‌ها برطرف و در اختیار بینندگان علاقه‌مند قرار گیرد.

طاهری هم‌چنین گفت: خوشحالم امشب به تماشای «نرگس» می‌نشینیم و بعد از سال‌ها با تمام جزییات، تماشای آن را می بینیم. این فیلم جزء آثاری است که بنیاد سینمایی فارابی به فیلمخانه ملی ایران کمک کرده تا نسخه‌ی اصلاح و مرمت شده‌ی آن، برای تماشا به بینندگان عرضه شود.

در ادامه رخشان بنی‌اعتماد کارگردان «نرگس» از مدیر فیلم‌خانه ملی ایران تشکر ویژه کرد و گفت: در برابر لادن طاهری تعظیم می کنم و معتقدم که او سینمای ایران را نجات داده است. من در قصه‌هایم قهرمان ندارم. اگر بخواهیم اصرار کنیم که قهرمانی وجود داشته باشد، هر شخصیتی که در جهت تغییر حرکت می‌کند، می‌تواند قهرمان باشد.

وی در ادامه افزود: آن‌هایی که اهل خانواده سینما هستند، می‌دانند نسخه ترمیم شده یعنی چه؟ من زمانی به این مرحله رسیدم که متوجه شدم هیچ نسخه‌ای از فیلم‌هایم وجود ندارد و ما درگیر چه فاجعه‌ای هستیم.

کارگردان فیلم «نرگس» یادآور شد: بدون هیچ تعارفی نهاد دولتی یا وزارتخانه‌ای در این مملکت سراغ ندارم که توانسته باشند مانند «فیلم‌خانه ایران» با این تدبیر و اندیشه، سینمای ایران را نجات دهند و من در برابر خانم طاهری برای نگهداری و مرمت فیلم‌هایم تعظیم می‌کنم.

وی با قدردانی از فعالیت‌های مدیران استودیو روشنا در مرمت و بازسازی فیلم‌ها، درباره‌ مواجهه‌ خود با «نرگس» در سال‌های اخیر گفت: اخیراً و از زمانی که این فیلم به همت بنیاد سینمایی فارابی و فیلمخانه‌ی ملی ایران مورد اصلاح و مرمت قرار گرفت چندبار آن را دیده‌ام.

در این برنامه جهانگیر کوثری، امیر اثباتی ، مهرزاد دانش، ناصر صفاریان و آتش تقی پور و عوامل فیلم نرگس حضور داشتند.   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.