ویرایش:
جمعه، 15 آذر 1398
آخرین اخبار
یادداشت
14:14 - 1398/5/17

یادداشت هوشنگ گلمکانی به بهانه حضور رییس سازمان سینمایی در مجله فیلم

امروز به مناسبت روز خبرنگار ، آقای حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی به دفتر مجله «فیلم» آمد.

 به عنوان کسی که کارش در مطبوعات را به عنوان خبرنگار آغاز کرده، و در این سی‌وهفت سالی که «فیلم» منتشر می‌شود، تا به حال اتفاق نیفتاده بود که یک معاونت سینمایی (و بعدها رییس سازمان سینمایی) به مناسبت چنین روزی به دفتر ما بیاید. این اتفاق، جدا از روحیه شخصی او و نگاه مثبتی که همواره به ماهنامة «فیلم» داشته، علقه و پیوندی است که در این سال‌ها، چه به عنوان یک مقام رسمی در معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و چه به عنوان یک همکار مطبوعاتی در «همشهری» و «جام جم» با دنیای مطبوعات و اهل مطبوعات داشته است. جالب این است که این دیدار در فاصلة دو روزی اتفاق افتاد که برای ما مناسبت‌هایی خصوصی و عمومی‌اند: فردا روز خبرنگار است و دیروز سالگرد انتشار نخستین شمارة «فیلم» در قالب یک ماهنامه بود. اولین شمارة نشریه در تیرماه سال 61 چاپ شد اما نخستین شمارة «ماهنامه» (شمارة چهارم) در پانزدهم مرداد سال بعد منتشر شد.

حیف که زمان حضور ایشان (به همراه دوست و همکارمان مسعود نجفی به عنوان مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی) کوتاه بود و متاسفانه نتوانستیم فرصت بیش‌تری را برای گپ‌وگفت همکاران‌مان در کنار آقای انتظامی فراهم کنیم. راستش تقصیر من بود. آقای انتظامی را به اتاقم کشاندم برای یک مصاحبة تصویری جهت انتشار در فضای مجازی مجله. قرار دیگری هم داشت در جای دیگر. گفتم فقط پنج دقیقه، و این پنج دقیقه پانزده دقیقه به درازا کشید و داشتم باعث بدقول شدن در قرار بعدی‌اش می‌شدم. فرصت گفت‌وگویی مفصل‌تر همراه با همکاران از دست رفت. حیف شد. اما آن گفت‌وگوی تصویری را امروز خواهید دید.

   
یادداشت

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.