ویرایش:
پنجشنبه، 14 مرداد 1400
آخرین اخبار
خبر
12:57 - 1398/5/27

انتشار آیین نامه و اولویت‌های حمایتی سازمان سینمایی

آیین نامه شورای هماهنگی تولید و اولویت‌های حمایتی سازمان سینمایی منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، این آیین نامه که در 3 ماده در 31 تیرماه سال جاری به تایید حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی رسیده و لازم الاجرا شده است به منظور ارتقای محتوای محصولات و آثار فرهنگی و هنری و ضرورت هماهنگی و هم افزایی موسسات تابعه سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری ابلاغ شده است.

شورای هماهنگی تولید شامل رئیس سازمان سینمایی و یا نماینده تام الاختیار وی به عنوان رئیس شورا، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، دبیر جشنواره فیلم فجر، دو کارشناس فرهنگی- سینمایی به انتخاب رئیس سازمان و معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی به عنوان دبیرمی شود.

وظایف این شورا عبارت است از:

انتخاب اولویت ها و موضوعات سالانه حمایتی، تطبیق آثار تولیدی و حمایت های موسسات با اولویت های اعلامی سازمان امور سینمایی، تصویب نهایی آثار تولیدی یا مشارکتی موسسات تابعه در چارچوب ضوابط مشخص شده.

در ماده سوم این آیین نامه که به ضوابط اختصاص دارد آمده است:

1-تخصیص 70 درصد از بودجه حمایتی موسسات در تولید آثار، مستلزم تایید عملکرد آنها در شورا در چارچوب اولویت های سالانه خواهد بود و در 30 درصد تخصیص ها نیازمند اخد مصوبه نیستند.
2- مشارکت بیش از 30 درصدی در بنیاد سینمایی فارابی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در تولید آثار سینمایی نیازمند مصوبه شورا است.
3- بنیاد سینمای فارابی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی موظفند حداقل 15 درصد از بودجه تولیدات خود را برای نگارش فیلمنامه اختصاص دهند.
4- اعضای هیات های انتخاب ارائه (پیچینگ) در جلسات فصلی دفاتر استانی انجمن سینمای جوانان به تایید این شورا می رسند. همچنین گزارش تجمیعی عملکرد دفاتر انجمن سینمای جوانان ایران، هر فصل به شورا ارائه و در مورد تخصیص فصل بعد تصمیم گیری می شود.

این شورا در سلسله نشست هایی که به صورت مداوم برگزار کرده اولویت‌های حمایتی سازمان سینمایی را برای «تولید آثار و مشارکت‌ها» در سال جاری به شرح زیر اعلام کرد:

۱. افزایش امید و اعتماد عمومی در جامعه با هدف تقویت سرمایه اجتماعی
۲. تقویت عزت مندی و قدرت ملی با تاکید بر پیشرفت های کشور در حوزه‌های مختلف
۳.توجه به نهاد خانواده با تاکید بر ارزش های اسلامی-ایرانی
۴.مبارزه با فساد و بی‌عدالتی با هدف افزایش اعتماد عمومی
   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.