ویرایش:
دوشنبه، 7 بهمن 1398
آخرین اخبار
خبر
12:37 - 1398/6/16

نشست شورای سیاستگذاری سومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران برگزار شد

با حضور اعضای شورای سیاستگذاری سومین جایزه پژوهش سال سینمای ایران برای بررسی آیین نامه و همچنین فراخوان این دوره برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری ، در ابتدای این نشست که در معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی برقرار شد، رئیس شورای سیاستگذاری سومین دوره ضمن تشکر از حضور اعضا با قدردانی از زحمات دو دبیر سابق و تشکر از پذیرش دبیری این دوره توسط اعظم راودراد گفت: انتخاب ایشان به عنوان دبیر برای سازمان قابل توجه بود، ایشان به عنوان استادی که در رشته ای غیر از سینما تخصص دارند، مطالعات و پژوهش های بسیاری را پیرامون سینمای ایران انجام داده¬اند و در محافل و نشست¬های مختلف سینمایی به عنوان یک کارشناس حوزه جامعه¬شناسی سینما حضور فعالی داشته اند.

محمود اربابی با تاکید بر سنگینی وظایف دبیر در این دوره بیان داشت : در دوره نخست به عنوان گام اول تلاش شد تا توجهات پژوهشگران و محققان به امر پژوهش در سینما جلب شود. در دوره دوم گامی جلوتر گذاشته شد تا رفتار حرفه ای در مواجهه با این رویداد در میان پژوهشگران ایجاد شود. در دوره¬ی سوم انتظار پژوهشگران و سینماگران این است که این رویداد با بهره گیری از تجربیات دو دوره گذشته اتفاق تازه¬ای را رقم بزند که در یک سو سینمای ایران و از سوی دیگر مراجع علمی-پژوهشی کشور بیش از گذشته متوجه اهمیت امر پژوهش در سینما شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در دوره اول در بازه زمانی شش ساله بود در نهایت 110 اثر را داوری کرد، اما دوره دوم، که فقط یک سال را شامل می شد، با 91 اثر مواجه گردید. این به معنای به وجود آمدن رغبت پژوهشگران به این موضوع بود. از سوی دیگر علاقمندی استادان دانشگاه ها و مراکز آموزشی و متخصصان سینمایی برای دست داشتن در امر داوری و حضور در محافلی که دوره گذشته برپا می کرد، گواه دیگری بر اهمیت یافتن دوره دوم بود. اما در دوره سوم قطعاً با استقبال جدی تر پژوهشگران مواجه خواهیم بود.

در ادامه اعظم راودراد دبیر سومین دوره، ضمن تشکر از اعتماد سازمان سینمایی نسبت به واگذاری این وظیفه به ایشان از دو دبیر سابق نیز که در پایه گذاری این مسیر زحمات بسیاری کشیده اند، تشکر کرده و ابراز امیدواری نمود، تا بتواند در پیشبرد این مسیر به شکل موثری عمل کند.

در ادامه اعضای شورا، آیین نامه سومین دوره را بررسی و پس از تبادل نظرات آن را تصویب کردند و فراخوان بررسی و نکات لازم برای تکمیل و اصلاح آن ارائه و مقرر گردید در زمان بندی تعیین شده به اطلاع عموم برسد.

در پایان جلسه اعضای شورای سیاستگذاری این دوره شامل؛ احمد الستی، مسعود برومند، اسماعیل بنی ادرلان، فریدون جیرانی، منوچهر شاهسواری، احمد ضابطی جهرمی، شهاب الدین عادل، و منوچهر محمدی احکام خود را از محمود اربابی دریافت کردند.

سومین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران در هفته پایانی آذر ماه 1398 همزمان با هفته پژوهش با دبیری اعظم راودراد برگزار خواهد شد.
   
خبر

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.