ویرایش:
دوشنبه، 12 خرداد 1399
آخرین اخبار
گفتگو
19:49 - 1398/7/16

معاون توسعه مدیریت و منابع در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم:

بهره‌برداری از "سینماهای امید" به عهده شهرداری‌ها است

حیدری خلیلی گفت: این که بهره‌بردار اصلی سینماها شهرداری‌ها باشند یا به بخش خصوصی واگذار کنند، به‌عهده خودشان است؛ دولت باید در زمینه‌های مربوط به خودش کار کند و اداره اکران و سالن‌ها برعهده دولت نیست.

مسئله مهم "عدالت در اکران" به کمک ساخت و توسعه سالن‌های سینمایی کشور در تمام استان‌ها، به خصوص شهرها و شهرستان‌هایی که سالن سینما ندارند، میسر خواهد شد.

از سوی دیگر در صورت فقدان مدیریت صحیح چرخه اکران و نمایش، حتی فیلم‌های سینمایی که به‌دلیل فضا و موضوع یا به این دلیل که بازیگران سوپر استار و فروش بالا ندارند، باز امکان اکران موفق نخواهند داشت و شرایط اکران آنان چندان با روزگار فعلی متفاوت نخواهد بود. باید اذعان داشت که فیلم‌های زیادی پشت درهای اکران مانده‌اند و نمی‌توانند وارد چرخه نمایش شوند.

به همین جهت در گفت‌وگوی کوتاهی با معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی درباره شرایط سینماهای در حال ساخت برای بعد از اکران گفت‌وگو کردیم.

رمضان‌علی حیدری خلیلی در ابتدا خاطرنشان ساخت: دولت سینما نمی‌سازد بلکه کمک می‌کند تا سالن‌های سینما ساخته شوند. کار دولت صاحب سینما و فیلم شدن نیست، بلکه در زمینه سینماسازی کمک می‌کند. دولت باید باعث ساخت سینمای خوب برای مردم شهرهای مختلف کشور شود تا عدالت در تماشا و نمایش فیلم‌ برای همه مردم فراهم شود. این وظیفه اصلی دولت در ساخت سینما است.

وی در ادامه بیان کرد: مسیری که در حال حاضر طی می‌شود این است که با شهرداری‌ها به نمایندگی از مردم شهرشان مذاکره می‌کنیم و سینما ساخته می‌شود. شهرداری یا خودش صاحب سینما خواهد شد یا به بخش خصوصی واگذار خواهد کرد. مبلغ پرداختی نیز رقمی در حد توان و امکان ما است که به عنوان کمک بلاعوض در اختیار شهرداری‌ها قرار گرفته است.

حیدری خلیلی اظهار داشت: طبیعتاً شهرداری‌ها که صاحبان سینما خواهند بود مبلغی را تقریبا 4 برابر کمکی که ما می‌کنیم وارد چرخه تولید و ساخت‌و‌ساز می‌کنند. بنابراین به نظر من دولت در زمینه صاحب سینما شدن نباید ورود بکند و باید آن را به بخش خصوصی و شهرداری‌ها واگذار کند. زمینه‌سازی ساخت و اداره مطلوب سالن فیلم و سینما کاری است که باید دولت بکند.

این مدیر سینمایی کشور درباره اثرگذاری ساخت سالن‌های سینما بر حوزه اکران و عدالت آن گفت: هرچه سالن‌های سینما بیشتر شوند عدالت در اکران نیز بیشتر خواهد شد؛ مردم شانس دیدن فیلم در شهرهای خود را دارند و در فروش و افزایش مخاطب فضای بهتری محقق خواهد شد. زمانی که مرکز عرضه ما افزایش پیدا کند فیلم‌های زیادی شانس بیشتری برای اکران خواهند داشت. تعداد فیلم‌های دارای پروانه نمایش ما به اندازه ظرفیت سالن‌های سینما نیست بلکه تعداد آنان خیلی بیشتر از حجم سینماهای ما است؛ برای همین ساخت این سالن‌ها برای تعادل و برابری میان اکران و تعداد فیلم‌ها مهم و واجب بود. سینمای ما باید به نقطه‌‌ای برسد که تمام فیلم‌هایی که موفق به أخذ پروانه نمایش شده‌اند بتوانند در سالن‌های دارای مجوز اکران بشوند، نه اینکه چندسال برای اکران منتظر بمانند.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی درباره سرنوشت سالن‌های سینمایی در حال احداث نیز تصریح کرد: اینکه شهرداری‌ها بهره‌بردار اصلی باشند یا به بخش خصوصی واگذار کنند، به‌عهده خودشان است؛ دولت باید در زمینه‌های مربوط به خودش کار کند و اداره اکران و سالن‌ها برعهده دولت نیست.

وی در پایان گفت:‌ اگر عرضه افزایش پیدا کند هم به عدالت اکران نزدیک می‌شویم و هم اینکه می‌توانیم به نقطه‌ای برسیم که همه فیلم‌های دارای پروانه نمایش اکران شوند و هیچ فیلمی نباشد که پشت در اکران باقی بماند وگرنه باز فیلم‌های زیادی با پروانه نمایش، پشت درهای اکران باقی خواهند ماند. ظرفیت‌های سالن سینما جوابگوی اکران نیست.


نمودار سالن‌های سینمای در حال احداث تهران
 
گفتگو

گزارش

خبر

گفتگو

ترجمه

  • هشدارهاي پيونگ يانگ موجب اصلاح فیلم "مصاحبه" شد

    فيلم "مصاحبه" ست روگن كه در آن به ترور كيم جونگ اون رهبر كره شمالي پرداخته شده است، مورد انتقاد شديد حاكميت اين كشور قرار گرفت به گونه اي كه آمريكا و سازندگان اين فيلم را تهديد کرده و به آن ها هشدارهايي جدي در خصوص اكران "مصاحبه" دادند كه در نهايت اين هشدارها باعث شد تا اصلاحاتي در فيلم اعمال گردد.
  • ماريون كوتي يار از فرانسوی ها انتقاد فرهنگی کرد!

    ماريون كوتي يار، بازيگر سرشناس فرانسوي هاليوود و برنده اسكار، در يك مصاحبه كوتاه با مجله انگليسي "styliste" رفتار هم وطنان خود را در قبال ديگر مردم جهان زير سؤال برد و آرزو كرد بتواند به ساكنان كشور فرانسه درس كوچكي در باب آداب داني بياموزد.
  • فشار بر هنرمندان معترض به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه

    خاوير باردم و همسرش پنلوپه كروز زوج بازيگر سرشناس اسپانيايي هاليوود در پي اعتراضات و انتقادات تندشان در دفاع از مردم بي گناه غزه و درخواست از جامعه جهاني براي محكوم كردن رژيم صهيونيستي، متحمل فشارهاي زيادي از سوي لابي هاي صهيونيستي شدند؛ به حدي كه مجبور به توضيح و تغيير سخنان خود شدند.