علیرضا تابش: حوزه بین‌الملل سینما وسیع است

21:41 - 1397/2/22

علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمای فارابی که به عنوان نایب‌رئیس شورای عالی بین‌الملل سینمای ایران منصوب شده است، در خصوص تشکیل این شورا به «شرق» گفت: «طبق مفاد برنامه جامع سینمای ایران برای اینکه تصمیمات در حوزه بین‌الملل سینما از یک مرکز تبعیت کند، تصمیم گرفته شد شورایی تشکیل شود که کلیه طرح‌ها و ایده‌هایی که در حوزه بین‌الملل سینمای ایران وجود دارد، برای کمک به بخش خصوصی، از مسیر این شورا انجام شود».

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «چند حوزه وجود دارد که در شورا باید به آنها توجه شود از جمله توسعه حضور در بازارهای جهانی که موضوع مهمی است. دبیرخانه این شورا نیز بنیاد سینمای فارابی در نظر گرفته شد و نخستین کار این است که کارگروهی تشکیل شود و شورا در نخستین جلسه مصوباتی خواهد داشت. قطعا حوزه بین‌الملل سینما وسیع است و برای فعالیت موثر در آن نیاز به آیین‌نامه و شیوه‌نامه هایی است که در شورا به تصویب برسد».

تابش افزود: «نحوه حضور سینمای ایران در جشنواره‌ها و میزان مشارکت بخش خصوصی و توانمندسازی بخش خصوصی نکاتی است که در این شورا قابل طرح‌ است».

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره طرح اکران فیلم‌های خارجی در سینماها نیز گفت: «در نظام‌نامه اکران تصمیم اصلی برای نمایش فیلم‌های خارجی در سینماها گرفته شده و تصمیم به این صورت بود که در پردیس هایی که بیشتر از سه سالن سینما دارند، این طرح اجرا شود. هرچند خرید رایت فیلم و سایر مقررات به مؤسسه رسانه‌های تصویری مرتبط می‌شود. البته اکران فیلم خارجی نیز از جمله مباحثی است که در شورای عالی بین‌الملل سینمای ایران قابل طرح است. امیدوارم با همفکری ، همگرایی و تخصیص بودجه اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بخورد».

منبع: روزنامه شرق (شماره ۳۱۴۵)