جشنواره فیلم کوتاه از نیمه راه خود عبور کرد/چهره‌های سرشناس فضای جشنواره را گرم‌تر کردند

22:55 - 1398/8/21

«سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران» با حضور چهره‌های سرشناس ادبی، سیاسی و اقتصادی از نیمه‌راه خود گذشت.

به گزارش ستاد خبری سی‌و‌ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران؛ در حالی که جشنواره وارد چهارمین روز خود شد و از نیمه راه عبور کرد، یکی از جذاب‌ترین روزهای خود را پشت‌سر گذاشت.

در روز چهارم علاوه‌بر از استقبال چشمگیر سینماگران و علاقه‌مندان جوان، برخی از چهره‌های سرشناس ادبی، سیاسی و اقتصادی هم در پردیس سینمایی ملت حاضر شدند.

علیرضا رضاداد، عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره، محمد‌مهدی طباطبایی‌نژاد، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی، محمد حمیدی‌مقدم و مرتضی رزاق‌کریمی، مدیرعامل و قائم‌مقام مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، علی اکبری و فرج‌الله رجبی نماینده‌های شهر شیراز در مجلس و جمال میرصادقی، نویسنده و پژوهشگر حوزه ادبیات از جمله مهمانان روز چهارم جشنواره بودند.

علاقه‌مندان در روز سه‌شنبه اکران دوم فیلم‌های روزهای قبل را در 5 سانس و در چهار سالن پردیس سینماگالری ملت شاهد بودند. در این دوره با این‌که بلیت‌ها از قبل فروخته شده و شماره صندلی‌های مخاطبان مشخص است، باز هم تماشاگران برای شروع پشت در سالن‌ها ایستاده بودند و درباره آثار امسال گفت‌وگو می‌کردند. از سوی دیگرعلی‌رغم این‌که این فیلم‌ها در روز دوم جشنواره به نمایش درآمده بودند، صف‌های طولانی برای تماشای مجدد آن‌ها، پشت در سالن‌های پردیس ملت ایجاد شده بود. در روز چهارم جشنواره 6 فیلم داستانی در بخش ملی، 3 فیلم مستند ملی، 7 فیلم بخش «سینما و کتاب»، 12 پویانمایی و 9 فیلم تجربی، فیلم‌هایی بودند که فرصت اکران مجدد پیدا کردند.

دو بخش جنبی «مرور آثار برگزیده خارجی دوره‌های گذشته جشنواره فیلم کوتاه تهران» و «اکران ویژه جشنواره "برلیناله"» هم در 2سانس و سالن مجزا بار دیگر به تماشا در آمدند.

همچنین اکران نخست 17 فیلم داستانی در بخش ملی که در سه سانس و سالن مجزا پخش شد، استقبال مخاطبان جشنواره را با خود به همراه داشت و بحث‌های داغی پیرامون این فیلم‌ها در راهرو‌ها و فضای جشنواره در جریان بود.

بخش بین‌الملل جشنواره هم با اکران 15 فیلم ادامه پیدا کرد. البته بخش تجربی جشنواره هم امروز در جدول اکران‌ها جای داشتند و 9 فیلم در این بخش در معرض دید تماشاگران قرار گرفت.بخش ملی مستند هم در روز چهارم، 4 فیلم داشت که نخستین نمایش آن‌ها در برنامه‌های نمایش بود.

از سویی نشست‌های تخصصی روز متفاوتی را پشت سر گذاشت که به نظر حاضرین کیفیت مطالب ارائه شده در آن بسیار بالا بود.

«چیستی روایت»، «روایت-ناروایت در فیلم کوتاه‌تجربی»، «شیوه‌های خلق روایت در فیلم کوتاه» و «روایت‌شناسی در فیلم کوتاه» عناوین نشست‌های روز بود که به دبیری علمی «رامتین شهبازی» و تحت عنوان «روایت» برگزار شد. محمد شهبا، دکتر حمیدرضا شعیری، محمد گذرآبادی و مجید برزگر به عنوان سخنران در این نشست‌ها حضور داشتند.

هم چنین روز سه شنبه «سیگو تونو» در سالن شماره 3، جشنواره "Short Shorts" ژاپن را معرفی و درباره فیلم‌های کوتاه این کشور صحبت کرد. از نکات قابل توجه این‌که مخاطبان با مهمانان خارجی جشنواره، در فضایی صمیمی و چهره به چهره سخن گفتند.

نشست تخصصی بخش «سینما و کتاب» هم امروز در سالن سینماتک پردیس ملت و با حضور جمعی از نویسندگان و فیلم‌سازان جشنواره برگزار شد.

17 فیلم داستانی و 3 فیلم مستند روز چهارم جشنواره، تا پاسی از شب و در میان انبوه مخاطبان مورد نقد و بررسی قرار گرفت و جلسه نقد و بررسی آثار، آخرین برنامه روز چهارم جشنواره بود.

سی‌و‌ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران 18 تا 24 آبان‌ماه در پردیس سینماگالری ملت در حال برگزاری است.